Congratulations to Britain's best manufacturers and apprentices

Subscribe to About EEF news feeds

Published

EEF congratulates Britain's best manufacturers and apprentices – our proud regional winners of the EEF Future Manufacturing Awards 2016.

Our regional stars were chosen from hundreds of high quality entries by our industry-led, independent judging panel. They have now moved on to become EEF's national winners at a prestigious gala dinner and awards ceremony in London on 31 January 2017.

The EEF Future Manufacturing Awards – now in their eighth year – are the most established and respected regional and national recognition of manufacturing success.


AND THE WINNERS ARE!

Midlands

Prize-recipients-in-Midlands

A&M EDM Limited (Business Growth)

Jaguar Land Rover (Developing People)

Schneider Electric (UK) Ltd (Environmental Achievement)

GAME Engineering Ltd (Export)

Jaguar Land Rover (Health and Safety)

HydroGarden Wholesale Supplies Ltd (Innovation)

Bob and Richard Norris, The Mereway Group (Leadership)

Arconic Manufacturing (GB) Ltd (Partnerships)

Emily James, Ishida Europe (First Year Intermediate-Advanced Apprentice)

Michael Dunstan, Perkins Engines Company Limited (Final Year Intermediate-Advanced Apprentice)

Owen Jenkins, Lander Automotive Ltd (Final year Business Apprentice)

 

North East, Yorkshire and Humber

PrizeRecipientsinNEYH

Airedale Springs Ltd (Business Growth)

TC Industries of Europe Ltd (Developing People)

Babcock International Group PLC (Environmental Achievement)

Acorn Stairlifts (Export)

Ideal Boilers Ltd (Health and Safety)

Acorn Stairlifts (Innovation)

Tim Strawson, Bradbury Group Ltd. (Leadership)

Syngenta Huddersfield (Partnerships)

Martin Clutterbuck, Arlington Automotive (First Year Intermediate-Advanced Apprentice)

Nicole Chamberlain, Nestle UK (Final Year Intermediate-Advanced Apprentice)

 

North West

Prize-Recipients-in-North-West

Ast Signs Limited (Developing People)

De La Rue (Health and Safety)

Mettler Toledo Safeline Ltd (Environmental Achievement)

Thermoseal Group Limited (Export)

GatorDuct Limited. (Innovation)

Dave Benstead, Diodes Zetex Semiconductors (Leadership)

Ast Signs Limited (Partnerships)

Bethany Garnett, Vauxhall Motors Ltd (First Year Intermediate-Advanced Apprentice)

Zac Urquhart, Jaguar Land Rover (Final Year Intermediate-Advanced Apprentice)

Helen Wood, MBDA UK (First Year Business Apprentice)

Matthew Thorpe, Bentley Motors Ltd (Final Year Business Apprentice)

Ryan Anderson, Siemens Digital Factory, Process Industries and Drives (First Year Higher Level Apprentice)

Jordan Brophy, Mettler Toledo Safeline Ltd (Final Year Higher Level Apprentice)

 

South East

Prize-Recipients-South-East

Origin (Business Growth)

Domino UK Ltd (Developing People)

Bard Pharmaceuticals Ltd (Health and Safety)

Encocam Ltd (Environmental Achievement)

Xtrac Limited (Export)

Drallim Industries Ltd (Innovation)

Peter Digby, Xtrac Limited (Leadership)

Marshall of Cambridge (Partnerships)

Emily Ansell, Marshall Aerospace and Defence Group (First Year Intermediate-Advanced Apprentice)

Euan Beaden, SMR Automotive Mirrors UK Limited (Final Year Intermediate-Advanced Apprentice)

Tim Wilson, MBDA-Systems (First Year Business Apprentice)

Arabella Flegg, Knorr-Bremse Rail Services (Final Year Business Apprentice)

Darren Stawarz, Knorr-Bremse Rail Services (First Year Higher Apprentice)

Charlotte Bidwell, Marshall Aerospace and Defence Group (Final Year Higher Apprentice)

 

South West

Prize-Recipients-in-South-West

Advanced Insulation Limited (Business Growth)

Superior Seals Ltd (Developing People)

IR Newport Ltd (Environmental Achievement)

Advanced Insulation Limited (Export)

Catalent UK Swindon Zydis Ltd (Health and Safety)

Third Dimension (Innovation)

Bubbles Putnum, Putnam Health Co (Leadership)

Shaeffler Uk (Partnerships)

Christopher Edwards, Broadway Engineering (Bristol) Limited (First Year Intermediate-Advanced Apprentice)

Anna Martin, Leonardo Helicopters (Final Year Intermediate-Advanced Apprentice)

Matthew Dower, HepcoMotion (First Year Higher Level Apprentice)

Malgorzata Barzowska, Airbus Operations Ltd (Final Year Higher Apprentice)

 

Wales

Prize-Recipients-Wales

FSG Tool & Die Ltd (Developing People)

Tony Reed, Möllertech Ltd (Leadership)

Samuel da Rosa, Ford Motor Company Ltd (First Year Intermediate-Advanced Apprentice)

Owen Davies, FSG Tool & Die Ltd (Final Year Intermediate-Advanced Apprentice)

Jamie Stenhoff, Marshall Aviation Services Limited (Final Year Higher Level Apprentice)

 

View all EEF's regional prize winners, including runners-up and shortlisted companies and apprentices at: www.eef.org.uk/awards

 

 

BE A WINNER IN 2017

Entries for our 2016 Awards will open in April 2017. Our Awards are open to all UK manufacturers, businesses and apprentices operating within the supply chain, regardless of size. You don't need to be an EEF member to enter and it's free.

FIND OUT MORE

It's simple and straightforward to enter and our awards team is always at the end of a phone to help you every step of the way. To register your interest in our 2017 Awards, contact our Awards Team on 020 7654 1540 or email awards@eef.org.uk 

 

THANK YOU TO OUR PARTNERS AND SUPPORTERS

 

Category Sponsors

CMR

HVM

Howden

Jonathan Lee

RollsRoyce 

Siemens

Region partners

Menzies  




Supporters

cranfield university  




UKTIExportingisgreat 




The-Telegraph 




UniversityofCambridge

Winners 2015 Hear from last year's winners

Find out what it takes to be a Future Manufacturing Award winner.

Read more >
contact us about EEF Contact Us

Find our locations, get in touch or connect with us on our social networks

Read more >
Membership thumb Explore EEF membership options

Explore the range of membership options available to support you and your business.

Read more>
Online payments are not supported by your browser. Please choose an alternative browser or make payments through the 'Other payment options' on step 3.